Prest.no
Hjem > Artikkel

Pressemelding

Unio bryter forhandlingene med KS

2010-04-30

unio_horis_rgbUnio valgte klokka 12.00 i dag fredag å bryte lønnsforhandlingene med KS. Tilbudet fra arbeidsgiverne lå langt unna kravene.

-          Når tilbudet er så langt unna Unios hovedprioriteringer, gir det ikke grunnlag for å fortsette forhandlinger fram mot fristen ved midnatt, sier forhandlingsleder Mimi Bjerkestrand.

 
I kravene har Unio tydelig prioritert likelønnsløft og tiltak for å snu den svake lønnsutviklingen for lærere og andre høyskolegrupper. Det er godt dokumentert at disse gruppene har blitt hengende etter i lønnsutviklingen de siste årene.
 
-          Vi konstaterer at KS i tilbudet sitt ikke tar ansvar for å utjevne lønnsforskjellen mellom kvinner og menn. KS er Norges største arbeidsgiver for kvinner, men dette tilbudet har ingen likelønnsprofil, sier Bjerkestrand.
 
KS hevder at økte ulempetillegg er likelønnstiltak. Unio mener det er urimelig at kvinner skal være nødt til å arbeide helg, kveld og natt for å få likelønn. Unio mener at likelønn bare kan oppnås gjennom sentrale tiltak, ved å heve minstelønnssatsene. 

Tilbudet fra KS prøver ikke å kompensere for den svake lønnsutviklingen som lærerne og de andre høyskolegruppene har hatt de siste årene.
 
-          KS følger ikke opp vår felles forståelse av at det har vært en for dårlig lønnsutvikling for disse gruppene, sier Bjerkestrand.
 
 
Oppgjøret går nå til mekling. Blir ikke partene enige, kan det bli streik fra slutten av mai. Unio forhandler for 122 000 arbeidstakere i kommunal sektor. Av disse er 70 prosent kvinner.
 
 
Kontaktpersoner:
Forhandlingsleder: Mimi Bjerkestrand    911 43 609
Pressekontakter: Nina Hulthin                  970 84 320
og Marit Kleppe Egge                                 941 67 047
Web levert av CustomPublish AS